Excursia tematica la Parcul Natural Vanatori Neamt

Excursia tematică a fost efectuată cu un număr de 36 elevi din clasele  a IX-a B, a IX-a H, a XI-a A şi a XI-a B de la Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu” şi cu un număr de 6 elevi de la Centrul de Plasament “Elena Doamna” Piatra-Neamţ. Traseul excursiei a fost Piatra-Neamţ – Parcul Natural Vânători Neamţ – Mânăstirea Neamţului – Cetatea Neamţului – Piatra-Neamţ.

Excursia a avut ca obiective: formarea unei atitudini civilizate, responsabile faţă de ariile protejate, atitudine pe care să o poate insufla şi altora, precum şi dezvoltarea interesului elevilor cartieni pentru voluntariat în domeniul educaţiei ecologice.

Elevii au valorificat cunoştinţele şi produsele realizate în timpul excursiei astfel:

– prezentarea de către elevii participanţi de la Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu”, a concluziilor şi a fotografiilor din timpul excursiei în sala de festivităţi a Colegiului Tehnic “Gheorghe Cartianu” şi în Sala de Sport a Centrului de Plasament “Elena Doamna” Piatra-Neamţ.

– realizarea unui portofoliu al excursiei cuprinzând fotografii, pliante, prezentări Power Point.

Valorificarea concluziilor excursiei a condus la identificarea unor măsuri de ecologizare ce pot fi realizate în excursiile viitoare.